شمش قلع اندونزی

شمش قلع اندونزی
[av_section min_height=” min_height_pc=’25’ min_height_px=’500px’ padding=’default’ margin=” custom_margin=’0px’ color=’main_color’ background=’bg_color’ custom_bg=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” attach=’scroll’ position=’top left’ repeat=’no-repeat’ video=” video_ratio=’16:9′ video_mobile_disabled=” overlay_enable=” overlay_opacity=’0.5′ overlay_color=” overlay_pattern=” overlay_custom_pattern=” shadow=’no-border-styling’ bottom_border=’no-border-styling’ bottom_border_diagonal_color=’#333333′ bottom_border_diagonal_direction=’scroll’ bottom_border_style=’scroll’ scroll_down=” custom_arrow_bg=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” id=” custom_class=” aria_label=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=”] [av_three_fifth first min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=”] [av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kk59tfrl’ admin_preview_bg=”]

شمش قلع اندونزی

شمش قلع و شمش قلع اندونزی

یکی از کشورهای فعال در زمینه صادرات قلع، کشور اندونزی است که شمش قلع های معروف به قلع اندونزی را از معادن خود استخراج و در سراسر جهان عرضه می کند.

در این مطلب از مطالب آسیا استیل نگاهی به شمش قلع و بخصوص شمش قلع اندونزی انداخته ایم.

شمش قلع

شمش قلع یکی از فلزات مهم مورد استفاده در صنایع وابسته به سرب است. در تولید گلوله، باتری، بنزین، صنعت چاپ، لوله، آلیاژهای مختلف، لحیم کاری، تلویزیون رنگی، صنایع رنگ، شیشه، تولید مواد شیمیایی و اقلام محافظ در برابر اشعه ایکس کاربرد دارد.

درباره شمش قلع

از نظر کیفیت، قلع در کلاسهای مختلف طبقه بندی می شود که از جمله آن می توان به قلع الکترولیتی (۹۹.۹۵-۹۹.۹۸٪) ، قلع سخت (۹۹.۶٪) و قلع فنی (۹۹٪) اشاره کرد. مواد لحیم کاری با استفاده از شمش قلع نیز به لحیم آنتیموان ، لحیم کاری نقره و لحیم نرم طبقه بندی می شوند.

خواص قلع

قلع فلزی است که قابلیت انعطاف و شکل پذیری دارد و به راحتی می توان آن را تبدیل به سیم و ورق کرد. اگرچه در دمای اتاق قابل انعطاف است اما با گرم شدن شکننده می شود.

فرآیند قلع بندی

فرآیند قلع بندی به این شرح اعمال می شود. مواد مسی که قرار است قلع شوند ابتدا جوش داده می شوند. سپس مواد با استفاده از نمک به شکل گچ در می آیند. بعد از آن قطعات حاصل را با ماسه ریز پاک می کنند. در مرحله بعد نشاسته (نمک آمونیاک) درون ظرفی که روی آتش قرار داده شده مالیده می شود. در آخرین فرآیند نیز قلع قرار داده شده در ظرف، ذوب شده و با پنبه قلع می شود. به لطف این مرحله سطوح فلزی قلع اندود شده دیگر اکسید نمی شود.

در سالهای اخیر گلدانهای مسی با گلدانهای استیل، آلومینیوم و تفلون جایگزین شده اند و از مواد مسی فقط جهت سوغاتی، استفاده در هتلها و رستورانهای تاریخی استفاده می شود.

با کم شدن گلدانهای مسی، قلع اندوزی با خطر انقراض روبرو شد. قلع بندی، شغلی که از دهه ۱۹۵۰ تا ۲۰۰۰ دوران طلایی خود را می گذراند، به یکی از تجارتهایی تبدیل شد که تسلیم فناوری شدند.

اثر بیولوژیکی

با این وجود نباید فراموش کرد که قلع فلزی است که حتی در مقادیر بالا نیز سمی نیست. ترکیبات و نمکهای قلع ساده کمی سمی هستند. اما از طرف دیگر، برخی از ترکیبات قلع آلی بسیار سمی است.

کدام کشورها ذخایرشمش قلع دارند؟

ذخایرشمش قلع قابل بهره برداری اقتصادی در مالزی، بولیوی، تایلند، اندونزی، نیجریه، کنگو، استرالیا و چین وجود دارد. کل ذخایر قلع در جهان ۵ میلیون تن تخمین زده شده است. چین با مقدار ذخیره ۱.۵ میلیون تنی بزرگترین ذخیره قلع در جهان را دارد. تولید سالانه قلع در جهان تقریباً ۲۵۰ هزار تن است.

کاربرد

تا قرن ۱۹ کاربرد اصلی قلع در ساخت ظروف سفالی و در صنایع دستی شهری بود. اما در عصر کنونی این ماده می تواند در زمینه لحیم کاری مدرن و همچنین در طروف نگهداری مواد غذایی و حتی در پزشکی استفاده شود. یکی از کاربردهای قلع از ایام کهن تا الان استفاده از قلع و ترکیب آن با مس برای ساخت برنز است.

شمش قلع اندونزی

بعد از چین اندوزی بزرگترین تولید و صادر کننده شمش قلع در دنیا می باشد. بیش از ۹۰ درصد شمش قلع اندونزی از بانکا و بلیتونگ می آید.

[/av_textblock] [/av_three_fifth][av_two_fifth min_height=” vertical_alignment=” space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=”] [av_image src=’https://otpn.ir/wp-content/uploads/2021/01/Tin-ingots-1-min.jpg’ attachment=’6108′ attachment_size=’full’ copyright=” caption=” styling=” align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” lazy_loading=’disabled’ link=” target=” title_attr=” alt_attr=” id=” custom_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-kk59s2an’ admin_preview_bg=”][/av_image] [/av_two_fifth][/av_section]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.